The 39th Annual Rangeland Days and 18th Annual Soils Days were held in Watertown June 14 & 15 at the Codington Extension Building
SDGC Blog
Winter feeding costs are typically the single greatest line-item cost in most cow-calf budgets. A few years ago, Jim Gerrish, a well known range consultant from Patterson, Idaho, wrote an article* on how to calculate the cost of producing one ton of hay on your ranch or farm. Jim found his clients cost of production ranged from $70 to $140 per ton (2013) if all production costs were calculated.
Assessing pasture forage is a key step in planning grazing strategies. The grazing stick utilizes simple plant leaf height measurements in inches. For every inch of growth, the grazing stick estimates how many pounds of dry plant material are available. This number is then represented as pounds per-acre, per-inch of growth.